Program

07/2017 (Změnit)
 • 27. týden
 • Po 03/07

  KineDok uvádí: Rozkaz je rozkaz + Oni

  Režie → Viktor Oszkár Nagy, András Petrik, Krisztina Meggyes
  HU 2015 / CZT / 50+28 min.

  2 pohledy na jednu krizi ještě předtím, než se na ni vrhla média. Dělí je od sebe čas natáčení a zcela odlišné filmové formy. Observační Rozkaz je rozkaz vypráví o hranici, jejíž maďarskou stranu střeží dobrovolníci, aby nikdo nepronikl, a na jejíž druhé straně kněz pomáhá přežít imigrantům, kteří jsou odhodláni hranici za každou cenu překročit. O dva roky později se ocitáme v malé maďarské bohaté vesničce v pohádkovém dokumentu Oni. Pokoj jejích obyvatel byl narušen náhlou událostí - vybudování uprchlického tábora vzdáleného jen pár kilometrů. Vesničané proti němu začali velmi silně protestovat. Čelili stejným problémům jako zbytek světa jen pár měsíců poté. Nová situace přinesla otázky týkající se tolerance, strachu z neznámého a z migrace. A odhalila další, skrytý problém. Ve vesnici bydleli dva druhy lidí: převážně starší, původní vesničané, kteří přijali přítomnost cizinců a mladší, bohatí přistěhovalci, kteří byli jen stále víc naštvaní a považovali přítomnost cizinců za zbytečný risk, který nechtěli podstoupit.

 • St 05/07

  KineDok uvádí: Normální autistický film

  Režie → Miroslav Janek
  ČR 2016 / 88 min

  Upřímný, přemýšlivý Lukáš má osobitý smysl pro humor, miluje film a píše vlastní scénáře. Klavírní virtuos Denis dokáže zahrát náročné skladby vážné hudby, je nesmírně inteligentní a sečtělý. Malého prince zbožňuje natolik, že se k němu neustále vrací. Majda zase ráda rapuje, a jelikož se ničeho neostýchá, okolní svět ve svých textech obnažuje s odzbrojující přesností. Marjamka dokáže vyprávět dlouhé příběhy v angličtině, její neúnavný bráška Ahmed je zase neobyčejně přátelský. Pět obdivuhodných dětí, jež společnost shodně opatřila nelichotivou nálepkou „autista“. Přední český dokumentarista s unikátním autorským viděním nás však nabádá, abychom fenomén autismu navždy přestali vnímat jako lékařskou diagnózu a pokusili se mu porozumět jako fascinujícímu, byť často jen obtížně rozluštitelnému způsobu myšlení. Neboť kdo má určit, co je normální: žít ve spěchu a přehlížet absurdity modernity, nebo spíš ve světě toužebně hledat řád, ticho a klid?

 • Pá 07/07

  KineDok uvádí: Královna ticha

  Režie → Agnieszka Zwiefka
  Původní název → Królowa ciszy
  Polsko 2014 / 80 min.

  Hluchá dívka z ilegální Romské osady utíká před krutou realitou do světa plného rytmů, tance a imaginace. Desetiletá Denisa je vyděděncem hned z několika důvodů. Je ilegálním obyvatelem cikánského tábora v Polsku, ženou v patriarchální cikánské společnosti a především proto, že nemluví, ale nikdo ji ještě nediagnostikoval jako neslyšící. Dokonce i děti z osady na ni pokřikují "ta hloupá". Nemůžou být ale dál od pravdy, Denisa si jednoduše žije ve vlastním světě. Ve světě plném hudby a tance. Od té doby, co v nedaleké popelnici našla krabici s bollywoodskými DVD, chce tančit, oblékat se jako ty krásné ženy ve filmech a pokouší se zrekonstruovat filmové tance s ostatními dětmi z osady. Denisa se tak snaží přežít extrémní chudobu, agresivní útoky lidí žijících kolem tábora a hrozbu vyhoštění. Tanec ji umožňuje být kým chce, třeba královnou, a vyjádřit, co nemůže říct - radost, smutek i strach.

 • 28. týden
 • Po 10/07

  KineDok uvádí: Cinema, mon amour

  Režie → Alexandru Belc
  Rumunsko, ČR 2015 / 70 min

  Kdysi byly rumunská kina pýchou národa, ale dnes jsou opuštěná a nikomu se po nich nestýská. Přesto jsou některá kina stále plna života, lásky a vášně pro film. Cinema, Mon Amour je příběhem Viktora Puriceho, správce, bývalého promítače, celoživotního cinephila a jeho dvou věrných kolegyň - Cornelie a Loreny. Sledujeme je v boji za záchranu jednoho z posledních přeživších rumunských kin - Dacia Panoramic v Piatra Neamt. Viktor zažil "zlatý věk” kinematografie a sní o znovunastolení starých dobrých časů. Jen stěží ovšem drží krok s novou a krutou realitou. V kině, kterému chybí vytápění, a které se pomalu ale jistě rozpadá, a bez jakékoliv podpory ze strany majitele - státu, je to téměř boj “donquijotský”. Viktorova rodina žije v Itálii přes osm let, ale on se k nim nechce připojit. Bojí se, že jakmile z kina odejde bude zavřeno stejně jako většina kin v Rumunsku.

 • St 12/07

  Retro v kolejích: Starci na chmelu

  Režie → Ladislav Rychman
  ČSSR 1964 / English subtitles / 88 min

  Máme rádi léto, retro a Starce na chmelu. Proto jsme kromě samotné projekce digitálně restaurovaného filmu připravili celé retro odpoledne v kolejích.
  Bude uvedeno DVD a Blu-ray Starců na chmelu s množstvím filmových bonusů, zakoupit si budete moct i knihy a jiné DVD/BD projektu Digitální restaurování českého filmového dědictví, retro šaty, kola, hodinky, diáře a...
  Děti s sebou, dílna z produkce Ponrepo dětem je pekně filmově zabaví.

  Sledujte událost, postupně odhalíme, co všechno retro bude se Starci v kolejích!

  16:00 Start RETROMARKET
  16:30 Dílna Ponrepo dětem / 3 - 100let
  21:30 Uvedení DVD/BD Starci na chmelu
  22:00 Projekce filmu Starci na chmelu

  Vstup na projekci 80,-/60,-, do 21:00 zdarma

 • Pá 14/07

  Letní kino v kolejišti // Ester Geislerová uvádí: Ty, který žiješ

  Režie → Roy Andersson
  Švédsko, Německo, Francie 2007 / 93min

  Podobně jako známé Písně z druhého patra sleduje snímek Ty, který žiješ řadu událostí, které spolu jakoby nesouvisí, a představuje velké množství postav v nejrůznějších životních situacích. Andersson se nechal unášet svou fascinací lidskou bytostí jako takovou a natočil skutečnou poctu člověku, tvoru, který je společenský, žije v komunitě s dalšími tvory, na nichž závisí a oni závisí na něm. Film jde proti všem pravidlům dramaturgie a běžných vypravěčských postupů, a přesto je výsledkem silný příběh – příběh lidské existence, dobrodružství života, mezilidských vztahů, přání, obav, příběh lásky a touhy po seberealizaci. Režisér o svém snímku říká, že je to film o těch, kteří žijí, o těch, s nimiž se chceme smát, ale pro něž chceme i plakat. „Je to prostě tragická komedie nebo komická tragédie o nás.“ Andersson zůstává věrný svému suchému, ale zároveň velmi lidskému humoru, který si zcela podmanil publikum letošního canneského festivalu, a mezi temnými dramaty, jimiž se tentokrát program festivalu hemžil, přinesl jedinečnou možnost se zasmát komickým i lehce trapným situacím, do nichž se hrdinové snímku dostávají. (zdroj: katalog MFF Karlovy Vary)

 • 29. týden
 • Po 17/07

  Letní kino v kolejišti: Amer

  Režie → Hélène Cattet, Bruno Forzani
  Francie, Belgie 2009 / 90min

  Režisérská dvojice Hélène Cattetová a Bruno Forzani, dosud spolupracující výhradně na krátké metráži, pojala i svůj první celovečerní film de facto povídkovou formou. Jejich Amer bývá přiřazován k žánru giallo filmů - italských kriminálních thrillerů s hororovými a erotickými prvky, jimiž se zejména v sedmdesátých letech proslavili režiséři Dario Argento, Mario Bava či Lucio Fulci. Snímek ve své podstatě charakteristiku tohoto žánru naplňuje, leč formou sofistikované formální hříčky-odkazu. Tři krátké, takřka bezeslovné příběhy se třemi různě starými ženskými protagonistkami, jež fungují samostatně i jako výseky z odlišných fází života téže hrdinky, film zasazuje do prostředí tajemného starého domu s velkou zahradou a do jeho okolí, zabydluje ho zvláštními postavami a vybavuje předměty se symbolickým potenciálem.

 • St 19/07

  Živá hudba v kolejích: Příchozí z temnot

  Režie → Jan S. Kolár
  Československo 1921 / Český / 81 min.

  Český fantastický film režiséra Jana S. Kolára v nově zrestaurované verzi doprovodí originální živá hudba tria Neuvěřitelno (Andrea Rottin, Jan Procházka, Tomáš Majtán). Alchymistické laboratoře, mystické knihy, mrtvoly, sny a elixíry života. Příchozí z temnot je jeden z prvních našich filmů hraných v cizině. Pod názvem Redivivus byl uveden v Německu, Rakousku, Francii a Velké Británii.

 • Pá 21/07

  Letní kino v kolejišti // Brazil

  Režie → Terry Gilliam
  Původní název → Brazil
  Velká Británie 1985 / CZ tit. / 131 min.

  Dystopický film režiséra Terryho Gilliama o přebyrokratizované blíže neurčené budoucnosti. Už třináct let pokračují teroristické pumové útoky. Lidé si už na ně zvykli, stejně tak jako na život s paranoiou, strohou architekturou, zničenou krajinou a přebujelou státní mocí. Film výrazně spojuje prvky satiry a fantaskních motivů. Premiéru měl v roce 1985, inspirován byl románem 1984. Brazil byl nominován na dva Oscary (za nejlepší původní scénář, a nejlepší výpravu a dekorace).

 • 30. týden
 • St 26/07

  Mr. Ultrafun: animační workshop

  / 150 min

  Máte rádi animované filmy a rádi byste si vytvořili svůj vlastní? Bojíte se, že je k tomu ale potřeba draze vybavené studio a také trochu tajemných kouzel, kterým normální smrtelník nemůže nikdy porozumět? Tak přijďte na náš workshop a my vám společně s lektorkami ze sdružení Ultrafun ukážeme, na jak jednoduchých principech jsou kouzla animace založena a že i vy si s naší pomocí dokážete vyrobit svůj vlastní film.
  Workshop je vhodný pro účastníky od 6 let, trvá 2,5 hodiny. Kapacita je omezená, proto doporučujeme nákup vstupenek předem.


  Letní kino v kolejišti // Zabil jsem Einsteina, pánové…

  Režie → Oldřich Lipský
  Československo 1969 / 95 min.

  Po experimentálním Happy endu (1967) realizoval Oldřich Lipský bláznivou, překombinovanou komedii s vynikajícím hereckým obsazením. Zabil jsem Einsteina, pánové…, který se k divákům dostal na počátku roku 1970, se rozehrává kolem známé hypotézy provázející spekulace o cestování časem. Včasná likvidace Alberta Einsteina by mohla zabránit tomu, aby aplikace vědcových prací na počátku třetího tisíciletí vedla ke konstrukci zhoubné bomby G, po níž ženám narostly vousy a ztratily schopnost rodit děti.

 • Pá 28/07

  Letní kino v kolejišti // Mad Max 2: Bojovník silnic

  Režie → George Miller
  Původní název → Mad Max 2: The road Warrior
  Austrálie 1981 / CZT / 91 min.

  Pokračování kultovního post-apokalyptického snímku od režiséra George Millera. Šílený Max cestuje po vyprahlé australské pustině a odráží útoky kmenů bizarních válečníků při nekonečné honbě za palivem. Obsahuje vypilovaná výprava a přehršel akčních scén. Když začne bitva, není cesty zpět.

 • So 29/07

  Letní kino v kolejišti: Mimo zákon

  Režie → Jim Jarmusch
  Původní název → Down by law
  USA 1986 / CZT / 107 min

  Ve vězeňské cele se díky nečekaným okolnostem setkávají nezaměstnaný dýdžej Zack, příležitostný pasák Jack a excentricky popletený italský turista Roberto. Zack a Jack nemají žádné iluze, noc za mřížemi pro ně zůstává potvrzením toho, že život za moc nestojí. Nejvíce jim vadí jejich podivínský spoluvězeň. Roberto mluví lámanou angličtinou, a tak mu příliš nerozumějí. Ještě méně chápou jeho nekonečný optimismus, živený vírou v americký sen. Jejich spoluvězeň je dráždí do chvíle, kdy oba pochopí, že má plán, jak z věznice uniknout. Režisér Jim Jarmusch vzdává osobitou poctu vězeňským filmům a žánru noir, proto poučeně, s obdivem, paroduje konvence klasických kriminálních příběhů a jejich hrdinů. Hořko-směšný až absurdní příběh se odehrává v Louisianě, kdesi v okolí New Orleansu. Jeho důležitou součástí je „pomalu jdoucí" černobílá kamera Robbyho Mullera, stejně jako hudba Johna Lurieho a písně Toma Waitse.

 • 31. týden
 • Po 31/07

  Letní kino v kolejišti // Případ pro začínajícího kata

  Režie → Pavel Juráček
  Československo 1969 / 102 min.

  Volná adaptace románu Jonathana Swifta Gulliverovy cesty je prvním a posledním velkým mistrovským dílem Pavla Juráčka. Hlavní hrdina Lemuel Gulliver (Lubomír Kostelka) se dostává do podivné země Balnibarbi, kde se neustále dopouští přestupků proti místním zvyklostem a zákonům. Juráčkův snímek se svou sarkastickou, surreálnou hravostí a temně černohumornou zábavností vymyká z řady zašifrovaných symbolických děl, která provázela konec šedesátých let.