Program

08/2017 (Změnit)
 • 31. týden
 • St 02/08

  Letní kino v kolejišti: Krakatit

  Režie → Otakar Vávra
  Československo 1948 / English friendly / 97 min

  Krakatit je název pro třaskavinu s nepředstavitelně ničivým účinkem. Ve stejnojmenném románu Karla Čapka, vydaném roku 1924, byly pokusy a jejich následky čistě autorovou vizí. Proti tomu filmová adaptace, jež vznikla nedlouho po druhé světové válce a útocích na Hirošimu a Nagasaki, zčásti zjevně reflektuje skutečné události. Mimo naléhavý morální apel dodnes strhuje svou delirickou atmosférou a vizuální vynalézavostí v reálných exteriérech i fantastických kulisách.

 • Pá 04/08

  Letní kino v kolejišti: Bláznivý Petříček

  Režie → Jean-Luc Godard
  Původní název → Pierrot le fou
  Francie 1965 / CZT / 110 min

  Existencialistická road-movie Jeana Luca Godarda vypráví příběh Ferdinanda, který se po ztrátě zaměstnání potýká s krizí v nudném středostavovském světě, únik nalézá až vztahem s Marianne, s níž utíká z Paříže na jih Francie. Godardovo svobodné filmové vyjadřování využívá tradičních žánrových klišé, s nimiž si hraje častými kulturními odkazy a balancováním na hraně samotného filmového média nabouráváním čtvrté stěny. Film závratně osciluje mezi komedií, dramatem a lyrickou výpovědí o nemožnosti komunikace, nenaplněné lásce a cynismu moderního světa.

 • 32. týden
 • Po 07/08

  Letní kino v kolejišti: Boj

  Režie → Tobis Lindholm
  Původní název → Krigen
  Dánsko 2015 / CZT / 115 min

  Ten opravdový boj čeká vojáka leckdy až po návratu domů z válečného pole. Mistr tichého napětí Tobias Lindholm představuje po filmech Hon nebo Únos další skvěle vystavěné osobní drama, v němžpojednává o napětí mezi civilním a vojenským životem. Stylistycky zapadá do rámce současného evropského trendu realistických filmů. O jeho kvalitách mimo jiné svědčí nominace na Oskara za nejlepší cizojazyčný film nebo Lux Prize. Lux Prize je udělována Evropským parlamentem a má za cíl objevovat filmy, které se zabývají současnými problémy v Evropě a podpořit kvalitní kinematografii a mezinárodní dialog pomocí filmového umění napříč žánry a styly.

 • St 09/08

  Workshop výroby flipbooku

  Režie → Filmová výchova NFA

  Věděli jste, že je možné vytvořit pohyblivé obrazy i bez filmové kamery? A že k tomu člověku stačí jen skoro obyčejný sešit, tužka a trocha fantazie? Na Workshop výroby flipbooku se dozvíte, že je řeč o flipbooku, který si budete moci vyrobit pod vedením lektora.
 Workshop je vhodný pro účastníky od 6 let, po jeho skončení si můžete také prohlédnout novou knihu Zloději tmy.


  Letní kino v kolejišti: Akumulátor 1

  Režie → Jan Svěrák
  Česko 1994 / CZ / 102 min

  Akumulátor 1
  Fantastická komedie režiséra Jana Svěráka Akumulátor 1 svým názvem ironizuje vícedílné hollywoodské akční podívané (např. Terminátor, Predátor). Podobně jako u svého celovečerního debutu Obecná škola (1991) však mladý tvůrce zdůrazňuje českou svébytnost výchozího pohledu na svět, ačkoliv z nové režisérské generace právě on nejvíc cítí nutnost vyrovnat se s jazykem amerického komerčního filmu. Promyšleně pracuje s hollywoodskou metaforikou a zkoumá možnosti vyprávění příběhu prostřednictvím filmového obrazu.

  Ropáci
  Dokumentární mystifikace o novém živočišném druhu, kterému vyhovují životní podmínky, které jsou pro nás smrtelné. Studentský film Jana Svěráka z roku 1988. Získal studentského Oscara americké akademie.

 • Pá 11/08

  Letní kino v kolejišti: Big Lebowski

  Režie → Joel a Ethan Coen
  Původní název → The Big Lebowski
  USA, VB 1998 / CZT / 117

  Kultovní film bratří Coenů Big Lebowski o Jeffu Lebowskim alias Dudeovi je komedií s řadou osobitých charakterů a rázných řešení zamotaných situací. Dude miluje bowling, koktejl zvaný Bílý medvěd, marihuanu a svůj koberec. Díky shodě jmen je ale považován za boháče, který se shodou neskutečných náhod stane obětí vydírání. Místo toho, aby mu skutečný boháč Lebowski zaplatil zašpiněný koberec, musí Jeff se svými neschopnými kumpány předat výkupné za jeho rozmazlenou dceru. Podle posledních průzkumů amerických vědců je Big Lebowski s každou projekcí vtipnější.

 • 33. týden
 • Po 14/08

  Letní kino v kolejišti: Šíleně šťastná

  Režie → Paolo Virzi
  Původní název → La Pazza Gioia
  Itálie, Francie 2016 / CZT / 116 min

  Beatrice je upovídaná bájivá lhářka a samozvaná miliardářka, která ráda věří tomu, že se zná se všemi důležitými lidmi. Donatella je oproti tomu potetovaná zamlklá introvertka, která v sobě skrývá tíživé tajemství. Obě ženy jsou pacientkami v moderní, ale střežené psychiatrické klinice a postupně se mezi nimi vyvine silné přátelství. Společně pak z léčebny utečou a snaží se ve světě venku během své bláznivé cesty najít štěstí, které obě ztratily. Film je oceněn evropskou cenou Lux prize, která je udělována Evropským parlamentem a má za cíl objevovat filmy, které se zabývají současnými problémy v Evropě a podpořit kvalitní kinematografii a mezinárodní dialog pomocí filmového umění napříč žánry a styly.

 • St 16/08

  Letní kino v kolejišti: Vlčí bouda

  Režie → Věra Chytilová
  ČSSR 1986 / CZ / 92 min

  Hororový žánr se v české kinematografii objevoval jen sporadicky. Jednu z výjimek tvoří snímek, který v roce 1986 natočila Věra Chytilová. Podobně jako v případě jiných děl kontroverzní autorky, také u Vlčí boudy je ovšem filmový žánr nositelem obecnějších významů, v nichž se režisérka pohybuje na své oblíbené půdě vztahové morality, ústící do podobenství o dobové společnosti.

  Vyprávění, inspirované námětem a scénářem Daniely Fischerové, je vybudováno na půdorysu standardního vyprávění o skupince mladých lidí, která v prostředí odříznutém od světa prochází předčasnou zkouškou dospělosti. Projekce proběhne za účasti Daniely Fischerové.

 • Čt 17/08

  Letní kino v kolejišti: Věc

  Režie → John Carpenter
  Původní název → The Thing
  USA 1982 / CZT / 109 min

  Režisér John Carpenter s tvůrcem masek a speciálních efektů Robem Bottinem vytvořili místo plné neznámé hrůzy, kde můžete věřit pouze sami sobě. Vědci z americké výzkumné stanice na Antarktidě mezi sebe nevědomky přijmou svou zkázu. Neznámý mimozemský vir postupně pohlcuje členy týmu a pochyby o tom, kdo je člověk a kdo Věc donutí přeživší bojovat o svou vlastní identitu, než bude příliš pozdě. Geniální praktické efekty vytvořily tak uvěřitelnou hrůzu, která donutí i diváka ptát se, zda je to doopravdy pouze umění maskérského týmu.

 • 34. týden
 • Po 21/08

  Letní kino v kolejišti: Perfektní den

  Režie → Fernando León
  Původní název → Una día perfecto
  Španělsko 2015 / CZT / 106 min

  První obětí všech válečných konfliktů bývá zdravý rozum. A přesně to se stalo i skupince humanitárních pracovníků z mezinárodní organizace Aid Across Borders, která pomáhá ve válečné zóně kdesi na Balkáně. Teď mají na krku jednu z posledních studní uprostřed hor, která je zdrojem vody pro několik vesnic a právě teď v ní plave mrtvola, kterou tam někdo neznámý hodil. Vytáhnout tělo a vyčistit studnu je zdánlivě jednoduchý úkol, ale pro naše humanitární hrdiny se postupně stává neřešitelným úkolem s několika rébusy. Při řešení úkolů občas musí sáhnout k netradičním nebo rovnou šíleným řešením. Zároveň nesmí zapomínat, že jsou na území, kterým se prohnala válka a ta se může zase kdykoliv probudit. Prostě je to jen další Perfektní den z mnoha.

 • St 23/08

  Animační workshop s Ultrafunem

  Režie → Ultrafun & Filmová výchova NFA
  / 150 min.

  Máte rádi animované filmy a rádi byste si vytvořili svůj vlastní? Bojíte se, že je k tomu ale potřeba draze vybavené studio a také trochu tajemných kouzel, kterým normální smrtelník nemůže nikdy porozumět? Tak přijďte na náš workshop a my vám společně s lektorkami ze sdružení Ultrafun ukážeme, na jak jednoduchých principech jsou kouzla animace založena a že i vy si s naší pomocí dokážete vyrobit svůj vlastní film.
  Workshop je vhodný pro účastníky od 6 let, trvá 2,5 hodiny. Kapacita je omezená, proto doporučujeme nákup vstupenek předem.


  Letní kino v kolejišti: Tajemství ocelového města

  Režie → Ludvík Ráža
  ČSSR 1978 / CZ / 85 min

  Jeden z nejpůsobivějších titulů ve filmografii režiséra Ludvíka Rážy se opírá o příběh dvou vzdálených příbuzných – doktora Sarrasina a profesora Januse, kteří se zděděným jměním naložili zcela odlišným způsobem. Zatímco lidumil Sarrasin postavil šťastnou metropoli Fortuna, mocichtivý Janus nechal vybudovat Ocelové město, jehož strádající obyvatelé musejí tvrdě dřít v obrovské zbrojovce. Poněkud tezovitý, protiválečný příběh pro mládež přesvědčivě buduje pochmurnou atmosféru Ocelového města, jehož totalitní uspořádání mělo být obrazem devastujícího, vykořisťovatelského kapitalistického systému.

 • Pá 25/08

  Živá hudba v kolejích: Hříchy lásky

  Režie → Karel Lamač
  Československo 1929 / CZ / 70 min
  Hrají → Johana Švarcová (Kazety), Martin Ožvold (Oswald), Jan Kratochvíl (DVA)

  Drama režiséra Karla Lamače z roku 1929, Hříchy lásky, pojednává o úspěšném venkovském herci Ivanu Kristenovi, který získá angažmá v městském divadle. Jenže na rozdíl od své mladé krásné ženy, která do divadla přichází s ním a je obsazována do hlavních rolí, Kristen získává jen vedlejší role a žárlí na ženiny herecké partnery. Tragédii, v níž milostný trojúhelník vyústí, ovšem nezabrání ani obsazení Kristena do hlavní role v nové hře.

 • 35. týden
 • Po 28/08

  Letní kino v kolejišti: Pina

  Režie → Wim Wenders
  Původní název → Pina
  Německo, Francie, VB 2011 / CZT / 100 min

  Dokument natočený na počest německé choreografky Piny Bausch, která zásadním způsobem ovlivnila tanec a divadlo poslední třetiny dvacátého století. Film měl být společným projektem Wima Wenderse a Piny Bausch, ale díky její nenadále smrti vznikl "in memoriam" a zachyvuje její klíčová díla a vzpomínky nejbližších spolupracovníků. Film je strhující cestou do světa gest a emocí, do krajiny duše zobrazené tělem.

 • St 30/08

  Letní kino v kolejišti: Kam zmizel kurýr

  Režie → Otakar Fuka
  ČSSR 1981 / CZ / 86 min

  Do Čech v osmdesátých letech minulého století přijíždí australský bohemista Jones. Za úkol má pátrat po svém ztraceném kolegovi, ale nikdo netuší, že ten zmizel již v sedmnáctém století. Při pátrání mu pomáhá sympatická Marcela, se kterou navštíví několik českých lokalit s tajemnou minulostí. Nikdo netuší, ani zamilovaná Marcela, že Australan je maskovaný mimozemšťan přicházející ze vzdálené planety, který má odvézt pozůstatky svého druha a zamaskovat všechny stopy po třistapadesát let staré návštěvě mimozemšťanů.